Automatski zalivni sistemi TORO
Svojim Iskustvom i inovacijama na području navodnjavanja, TORO svojim kupcima isporučuje kvalitetne proizvode prepoznatljive na tržištu u celom svetu.Toro se može pohvaliti prvoklasnim referencama na svetskim vrtovima, javnim i komercijalnim površinama, sportskim terenima, golf terenima, i sličnim površinama.
- Već 6 godina eurogarden iz Bečeja u Srbiji montira TORO zalivne sisteme po javnim površinama, kao i po mnogobrojnim privatnim i poslovnim objektima.
- Ako želite da posedujete automatski zalivni sistem TORO potrebno je da nas pozovete da Vam besplatno uradimo projekat sistema za zalivanje sa cenom.
Uživajte, kada radite ili kada ste na odmoru TORO zaliva umesto Vas.
ZALIVANJE
Zalivanje ne predstavlja temeljnu odnosno osebnu umetnost ako nam priroda daruje previše ili premalo vode. Najbolje je u tom slučaju da pratimo stanje u vrtu kako bimo odredili pravu meru i vreme zalivanja.
Kada zalivamo ?
Rastinje moramo zalivati pre pokazatelja nedostatka vode - venenja. Zelenilo koje je izloženo suši raste sporije i osetljivije je na bolest i štetoèine. Mlađe biljke koje treba da porastu i ojačaju, naročito ako su temperature visoke, moramo zalivati češće. Zimi izbegavamo periodična zalivanja kako ne bi došlo do oštećenja zimzelenih biljaka. Kada je svežije nisu neophodna česta zalivanja, čak i u slučaju da dođe do naglog otopljavanja. Najbolje je lagano zalivanje rano ujutro ili kasno uveče čime se smanjuje isparavanje vode i sprečava oštećenje listova. Oštećenja na listovima koji su posledica zalivanja nastaju kada kapljice vode deluju kao povećavajuće staklo za sunčeve zrake, što škodi rastinju.
Uprkos tome ne odlažite zalivanje do večeri. Ako ste oko podne opazili rastinje koje je uvelo odmah ga zalijte.
Kako zalivamo ?
Nebrojano puta se pripremimo da zalijemo vrt posle večernjih vesti kada saznamo da će naredni dan biti suv i vruć. Na kraju dana samo želimo da sednemo u vrt i da uživamo u prijatnim večernjim temperaturama. Kada postupimo tako tlo posle zalivanja deluje mokro ili će vlaga ispariti tako brzo da je naš trud bio sasvim uzaludan. Voda, odnosno vlaga potrebni su korenju, a ne lišću biljaka, što znači da prilikom zalivanja treba da vodimo računa da zalivamo tlo, jer na takav način ostvarujemo značajne uštede. Stabla treba zalivati tako da približno obuhvatimo odnosno pokrijemo ceo korenov sistem, koji je širok približno koliko prečnik i po krošnje. Lišće zalivamo samo u slučaju ukoliko želimo da speremo deliće prašine ili da odstranimo štetočine kao što su na primer lisne vaši. Često zalivanje lišća šteti biljkama jer omogućava razmnožavanje utrošnika bolesti.
Koje rastinje traži posbnu negu ?
Mlado rastinje, grmlje i drveće koje već godinama raste u vašem vrtu ne traže preterano zalivanje. Nasuprot tome mladim i novo posađenim biljkama koje nemaju snazno razvijen korenov sistem moramo posebno prve godine poklanjati veću pažnju i temeljnije ih zalivati.
Rastinje u posudama ?
Manja zapremina posude utiče na brzu upotrebu raspoložive vode pa je potrebno svakodnevno zalivanje. Kada je posuda veæa potrebno je ređe zalivanje.
Za biljke u posudama potreban je i posebno pripremljen gel koji dodajemo supstratu. Kod biljaka u posudama takođe moramo voditi računa o tome da ih ne zalivamo previše jer velika količina vode će dovesti do zagušenja u korenovom sistemu što brzo dovodi do propadanja cele biljke. Najbolje je da nabavimo zemljane posude za biljke koje imaju posebne odvode za višak vode, a da pri dnu postavimo pesak i kamenčiće koji omogućuju oticanje vode.
Kako štedimo vodu ?
U posebne posude treba da skupljamo kišnicu kako bismo mogli da ostvarujemo uštedu vode iz vodovoda ili da je koristimo u letnjim mesecima kada se obično zabranjuje upotreba vode. Pravilnim izborom podloge i pravilnim zalivanjem dodatno ćemo uštedeti vodu.