• Naslovna
  • Kontakt
  • Kako do nas
  • O nama
  • Poslovni partneri
  • Galerija
  • Novosti

bitnost održavanje travnjaka

D o   l e p o g   t r a v n j a k a.

 

Bitnija stvar od formiranja travnjaka je njeno održavanje.

 

Različiti aspekti nege o travnjaku na koje treba obratiti pažnju:

      šišanje                                                              

      navodnjavanje

      đubriva

      korovi

      mahovine

      bolesti

      napasti

      kućni ljubimci

      gustina zemljišta / prozračivanje

     proređivanje

 

Zašto da ne iskombinujete redovna šišanja sa tretmanskim programima i uštedite sa paketom totalne nege? Možemo ih specijalo prilagoditi za Vas.

Šišanje:

     Kvalitetna, redovna rutina šišanja će doprinet ne samo urednom izgledu već i promoviše zdravu vlat. Da bi se ovo postiglo, travnjak treba da se šiša bar jednom nedeljno u sezoni rasta (obično od Marta do Oktobra) – ukoliko trava raste dovoljno brzo – dva puta nedeljno u letnjem periodu.

     Važno je da će se trava izlomiti ukoliko se u jednom šišanju odseče više od jedne trećine visine vlati. Visina vlati treba reodvno da se održava, bez naglih štetnih promena u visini.

     Šišanje trave prekratko u neredovnim intervalima će uništiti njeno zdravlje i pomoćiće rastu drugim nepoželjnim stanovnicima Vašeg travnjaka – tvrde trave, korovi i mahovina su među onima koji koriste prednosti ovakvih uslova.

Navodnjavanje:

     Dobro održavanjem kroz celu godinu za poboljšavanje strukture korena će pomoći Vašem travnjaku da se izbori sa sušnim periodima. Nažalost neki korovi, kao detelina, su tolerantniji prema suši i mogu biti problematični u ovom periodu. Ukoliko niste u mogućnosti da zalivate Vašu baštu, onda je važno da budete sigurni da će od Vaših akcija benifitirati trava… neke od stvari koje treba upamtiti su: 

*      Pokušajte da zalivate u svežijim periodima dana kako biste isbegli isparavanje (ujutru/uveče). Nedovoljno često zalivanje će pogodovati razvitku korova i trava će razvijati plitak koren.

Đubriva i prehrana:

     Trava zahteva osnove hranjive sastojke da bi ostala zdrava. Glavni sastojci đubriva koje mi koristimo su nitrogeg (N), fosfor (P), i kalijum (K) – sa tragovima drugih elemenata koji su isto neophodni.

     Mešavina ova glavna tri elementa je obično izražena u procentima po redu (pr. NPK 25-5-12) što znači da je distribucija ovih matrija 25% nitrogen, 5% fosfor i 12% kalijum.

     Veoma je važno da je primena prehrane odgovarajuća rastu i zahtevima održavanja trave kroz sezone.Visok nivo nitrogena (koji se apsorbuje brže nego drugi) će se koristiti u proleće da poboljša rast i razvoj vlati, a nasuprot tome, u jese se pojačava količin afosfora za poboljšan rast korena i kalijum za čvrstinu/otpor prema bolestima. Takođe se pazite od preterane prehrane – prevelike količine prečesto korišćene mogu kasnije dovesti do problema.

 

Pozovite nas, tu smo zbog Vas da Vam travnjak bude pravi travnjak.

 

 

 

održavanje travnjaka

 

TRAVNJAK

Problematičan zadatak, da imamo celo leto svež ravnomeran i lep zelen travnjak.Za ovo nam je potrebno puno posla i nege.Lep travnjak nije jeftin!

Napokon stiglo nam proleće, na livadama I pašnjacima lepo se zeleni trava I u vrtovima, baštama I dvorištima isto je trava lepo zelena od obilnih kiša I vremenski uslovi zadovoljavaju trevi.

ŠTA TREBA DA RADIMO DA IMAMO LEP TRAVNJAK?

1.    Konstantno košenje

Naravno, košenje! Makazama, ručnom ili motornom kosačicom možemo da kosimo travnjak, treba paziti da alat bude oštar da odseče a ne da kida listove trave.Travnjak treba kositi svake nedelje, tako da visina travnjaka bude 4-5 cm.Odsečene delove trave ne ostavljati na travnjaku, to skuplja mašina ili ručno skupiti.

Travu posejanu u jesen preporučljivo je posle košenja povaljati, jer će to pomoći bokorenju trave.

   

2.    Obilno zalivanje

U skladu sa vremenskim uslovima kod nas redovno I obilno zalivanje travnjaka je preporučljivo I zahtevano za lep travnjak.Preporučljivo je zalivati uveče, (sa automatskim zalivnim sistemom noću) kad se biljke malo ohlade I manja su isparavanja.

3.    Prihranjivanje

Redovno košen travnjak gubi puno hranjivih materijala, zato sad u proleće, obavezno je potrebno prihraniti travnjak.

4.    Treba paziti na korov

Ne postoji travnjak u kojem se ne javlja korov.Protiv širokolisnatih se može upotrebiti hemija dok protiv uskolisnatih nož ili mali ašov da bi se oslobodili od njih.

5.    Provetravajmo zemlju

Obnova starijeg travnjaka ni ne možemo zamisliti bez provetravanja.Za taj poduhvat postoji ručni I mašinski alat s kojim se može olabaviti zemlja koja se sabila usled pretežnog zalivanja I gaženja.

Ako se sve ovo uradi sigurno se možete obradovati lepom travnjaku.A do polovine maja možete još I nov travnjak da formirate.

 

proleće

Vreme je idealno za setvu trave, formiranje travnjaka, postavljanje tepih trave.

 Prilikom izbora odgovarajuće smeše za seanje moramo uzeti u obzir da postoji više vrsta travnjaka, a samim time, više vrsta smeša. Postoje travnjaci za hladovinu i za sunčani deo bašte, travnjaci koje su namenjeni intenzivnom gaženju i ukrasni travnjaci itd. Smeše se razlikuju po zastupljenosti pojedinih vrsta trava sa različitim osobinama. Najbolje vreme za setvu, u našim uslovima, je period septembar – oktobar ili mart – april, kada je zemljište toplo i ima dovoljno padavina. Na fino usitnjeno i iznivelisano zemljište.Kod ručnog sejanja, prostor moramo razdeliti na manje celine kako bi lakše rasporedili seme. Zatim treba izmeriti potrebnu količinu semena za taj prostor, podeliti na dva dela i posejati polovinu u jednom a drugu polovinu u drugom pravcu. Treba izbegavati sejanje po vetrovitom vremenu. Posle setve lagano pregrabuljati površinu zemlje, da bi seme palo na optimalnu dubinu od oko 1 cm, a zatim, metalnim valjkom ili buretom napunjenim vodom ili peskom sabijamo zemljište,kako bi seme došlo u što bolji kontakt sa tlom, što će mu omogućiti brže i ujednačenije nicanje. Zalivanje se vrši neposredno posle sejanja ili kasnije ako je tlo vlažno i to finim mlazom vode da bi izbegli pomeranje semena. Redovnim zalivanjem u fazi klijanja semena i neposredno posle nicanja ćemo osigurati ravnomerno i brzo formiranje travnatog pokrivača, dok se trava ne razvije i pusti koren, kada će se i potrebna količina vode osetno smanjiti. Ne sme se dozvoliti da se zemljište u području u kome je seme (1-2 cm) osuši. Posle nedelju – dve pojaviće se i prve vlati trave, što zavisi od vrste trave, temperature zemljišta i vazduha, kao i vlažnosti tla. Prvo košenje obaviti kada trava dostigne visinu oko 8 cm, da ne bi nepotrebno iscrpljivali mladu biljku. Posle košenja može se rasturiti kombinovano đubrivo sa povećanim sadržajem azota da bi ubrzali rast i razoj trave.

 Stručno postavljen travnati tepih ne zahteva nikakvu posebnu brigu, pošto je trava već prilikom postavljanja bujna i odrasla. Prilikom sejanja trave dug je period čekanja dok trava ne dostigne željeni rast i izgled, barem godinu do dve.  Travnati tepih se priprema i razvija pod kontrolom stručnjaka koji prilikom izbora semena trave vode računa da to budu hibridna semena sa certifikatom. Posle postavljanja travnatog tepiha moramo naš travnjak pravilno zalivati, kositi i ðubriti da bi trava ostala bujna, a tepih bio zelen.Travnati tepih možemo lako da postavimo svuda, posebno na takvim površinama na kojima je nemoguća setva ili bismo imali previše troškova. Travnati tepih se često koristi za zaustavljanje erozije i na padinama sa kojih voda ispira seme i zemljište. Travnati tepisi se nabavljaju u različitim varijantama travnih kombinacija, koje su prilagoðene različitim klimatskim i upotrebnim zahtevima, već u zavisnosti od toga da li su u hladu ili na sunčanim delovima zamljišta.Travnati tepih se izuzetno brzo ukoreni, odnosno učvrsti. Već za nekoliko sadmica trava je spremna da podnese potpuno opterećenje. Travnati tepih predstavlja idealnu površinu za igre na travi i omogućuje najraznovrsnije aktivnosti porodice. Današnje mešavine trava su takve da se lako upotrebljavaju za ozelenjavanje parkova, terena za golf, atletskih igrališta, kao i domova za stanovanje, odnosno dvorišta i okoline poslovnih centara.Travnati tepisi su uneli revolucionarne promene u poslovanje sa uzgajanjem trave. Sada možete da postavite svoj travnati tepih u bilo kom letnjem periodu kada pripremite zemljište za to. Za postavljanje travnatog tepiha nije više potrebno čekati da dodje odredjeno vreme, odnosno sezona za to.To je pravi način da umesto golog zemljišta doðete do zelenog travnjaka, čije korišćenje je mnogo jednostavnije, a vrednost veća. Za odreðeno vreme, posle postavljanja tepih travnjaka vrednost vaše imovine raste, kao i njena estetska vrednost.Travnjaci hlade i čiste atmosveru, jer odbijaju sunčevu svetlost i apsorbuju buku, ugljen-dioksid i ostale štetne nečistoće. Travnjaci ispuštaju u vazduh dragoceni kiseonik i vlagu koji su nam i te kako potrebni. Rastući i razvijajući se, trava doprinosi stvaranju zdravijeg okruženja. Istovremeno travnati tepisi, odnosno travnjaci u potpunosti odgovaravu zahtevima modernog, brzog i zahtevnog stila življenja.Danas očekujemo ugodnost, efikasnost i kvalitet svih naših proizvoda. Naselja izrastaju tako reći preko noći i lepo ureðena okolina se podrazumeva. Zašto bismo na lepi, negovani travnjak čekali godinu do dve, ako lako i brzo možemo da doðemo do travnatog tepiha koji će doprineti lepom izgledu našeg okruženja.Ručno zalivanje trave nije preporučljivo jer je neravnomerno. Takav način zalivanja odgovara samo na delovima travnjaka koji su suviše blizu stambenih objekata ili na područjima koja su izložena većem isušivanju.

Treba zaštiti svoje biljke postavljanjem automatskim zalivnim sistemom.

               Da bi travnjak ili biljke u svaka doba dobile odgovarajuću količinu vode, treba ih zalivati redovno.

Ukoliko na raspolaganju imamo samo zalivni sistem koji je ukopan u zemlju, da bi zalivanje trave bilo uspešno, instalitranje sistema mora biti uraðeno profesionalno. Naravno, kod takvih sistema najčešće greške su one koje prave ljudi, jer većina njih razmišlja u stilu: montiraj i koristi. Zbog lošeg održavanja ili potpunog odsustva održavanja sistema za zalivanje dogaða se da zataji onda kada je najpotrebniji. Često se dogaða da prskalice nisu dobro rasporeðene i zato umesto trave zalivamo staze kojima treba da hodamoNaročito treba voditi računa o tome da prskalice nisu uprljane, da filter nema nedostataka. Svako rutinsko održavanje sistema za zalivanje je izuzetno značajno, bez obzira za kakav sistem smo se odlučili. Dobro je izabrati prskalice koje Vam obezbeðuju ravnomernu pokrivenist namakanja po celom području. Cenovno povoljni sistemi za zalivanje koji se ugraðuju u zemlju lako obezbeðuju ravnomernu pokrivenost iako mogu da imaju i velika odstupanja i neravnomeran uzorak pokrivanja. Na tržištu je danas veliki izbor prskalica čija jedina slabost je visoka cena. 

Ali vredi!!!!!!!!!

 

VRŠIMO ODRŽAVANJE TOKOM CELE GODINE, ČISTO I UREDNO.

POSLE ODRŽAVANJA POVRŠINE ILI BILJKE SVE OČISTIMO I ODNESEMO, KAO DA SE NIJE NIŠTA DESILO U VAŠOJ BAŠTI.

Travnjak:

  • dosejavamo travnjak
  • prehranjujemo travnjak
  • sve ostale poslove oko travnjaka
  • kosimo travu

Biljke:

  • orezujemo sve vrste biljke
  • okopavamo biljke
  • prehranjujemo biljke
  • orezujemo biljke
  • vadimo i sadimo biljke

Kamenjar:

  • proređujemo biljke 
  • prehranjujemo biljke 
  • očistimo kamenjar od suvišnih i štetnih biljaka i stvari
  • popravljamo kamenjar
  • sadimo i vadimo biljke iz kamenjara
 

copyright © 2011 EuroGarden Sva prava zadržana.